тепер їх в обласній лікарні два, і вмирати від захворювань
судин скоро стане... неактуально
Нагадаємо, ангіографія - це дослідження за допомогою
спеціального пристрою, ангіографа, функціонального стану судин.
Дослідження дозволяє візуально виявити пошкодження і вади
розвитку кровоносних судин: аневризми, звуження судин,
порушення прохідності судин (атеросклероз, тромбоз),
а також пошкодження і вади розвитку різних органів, а також
пухлини. Ряд проблем судин, зокрема, порушення їх прохідності,
усуваються безпосередньо в ході дослідження.
Під візуальним контролем лікаря в уражену ділянку судини
вводиться армована сітка - стент, яка закріплює просвіт судини,
або за допомогою інших маніпуляцій усувають тромби,
атеросклеротичні бляшки.

Через артерію щуп зі стентом на кінчику і балончиком з газом доберуться до місця закупорки судини, величезним тиском газ розчавить холестеринову бляшку, а сітчастий стент зафіксує просвіт судини. Життя продовжиться.
Тепер коротко: якщо ви з інфарктом вчасно потрапили в операційну з ангіографом, значить, через пару днів зможете відправлятися додому, відчуваючи себе здоровою людиною. Головне – встигнути в «терапевтичне вікно», поки не омертвіли тканини навколо судини із зупиненим кровотоком. Але уявімо, що перед вами на ангіографі знаходиться ще один інфарктнік і доведеться чекати. Кожна хвилина очікування скорочує ваші шанси, а ризик розвитку ускладнень все вище і вище…
… Щоб такого не відбувалося, в Житомирській області має бути, як мінімум, два ангіографа. Другий, найсучасніший, почне роботу буквально через кілька днів. А ми тим часом попросили головного лікаря Житомирської обласної клінічної лікарні Богдана Леськіва розповісти про можливості нового пристрою.
– В даний час в нашому реперфузійному центрі функціонує один ангіограф. Він працює в цілодобовому режимі 24/7. Проте навантаження на нього надзвичайно велике. У рік обстеження і лікування інфаркту міокарда на ангіографі потребують близько 700 пацієнтів. Одним ангіографом перекрити таку кількість операцій неможливо. Буває, що за добу надходять 5-6 інфарктів, і нам доводиться ставити їх в чергу. Тому влада Житомирської області на наше прохання прийняла рішення купити ще один ангіограф. Він закуплений, для нього зроблена спеціальна операційна, він офійійно відкритий и дуже скоро почне працювати у штатному режимі.
– Що дасть ще один ангіограф, крім збільшення пропускної здатності відділення?
– Перш за все, ми зможемо прооперувати більше пацієнтів з інфарктом міокарда. Крім того, новий ангіограф дасть нам можливість відкрити електрофізіологічниу лабораторію. Зараз таких лабораторій в Україні не більше трьох.
– Які ще захворювання, крім інфаркту міокарда, можна лікувати за допомогою нового ангіографа?
– Ми зможемо лікувати пацієнтів з ішемічними інсультами. Ви знаєте, що в минулому році у нас відкрився інсультний центр.
– Що таке «ішемічний інсульт»?
– Це закупорка судин головного мозку. Зараз ми лікуємо хворих за допомогою тромболізису – розчинення тромба, який перекрив судину і викликає омертвіння тканин головного мозку. Такі втручання у нас «на потоці». А коли буде запущений новий ангіограф, ми зможемо не тільки розчиняти тромби в судинах головного мозку, але й проводити стентування судини. Наш фахівець вже пройшов стажування за кордоном, і такі операції за допомогою нового ангіографа ми будемо проводити.
– Але у людей страждають не тільки судини серця і мозку…
– На часі також стентування периферичних судин, особливо нижніх кінцівок: коли має місце закупорка такої судини, це може привести до гангрени. Стентування дозволяє зберегти кінцівки пацієнта і в цілому – його здоров’я. Нарешті, ще один важливий напрямок, яке дозволить розвивати новий ангіограф: при пухлинах нирок і внутрішніх жіночих статевих органів є можливість перекрити кровопостачання пухлини і або істотно призупинити її зростання, або пухлина зникне взагалі.
– Скільки послуги ангіографа коштуватимуть пацієнтам?
– Влада Житомирської області та Міністерство охорони здоров’я дані види лікування тримають на особливому контролі, прийняті відповідні і державні і обласні програми. Це дороговатісне втручання, тому ми сподіваємося, що необхідні витратні матеріали будуть закуплені, щоб пацієнт, як і при гострому інфаркті міокарда, теж нічого не платив. Відповідну заявку на закупівлю матеріалів ми вже подали. Крім того, нам на закупівлі були виділені деякі суми з обласного бюджету.
– Хворому зовсім нічого платити не доведеться?
– Ну, можливо, за шприци, перев’язувальний матеріал … Тобто, мова про пару сотень гривень, а не десятки тисяч.
– Коли новий, ангіограф почне в повну силу рятувати життя і здоров’я жителів Житомирщини?
– Я думаю, через 2-3 місяці він вийде на свій робочий рівень.
– Однак стентування на першому ангіографі проводиться і зараз?
– Так. Останнє було вчора ввечері. Зараз чекаємо пацієнта. В середньому на добу проводимо 3 – 4 стентування.

А це «старий» ангіограф. Він працює цілодобово, і через 15 хвилин на цю кушетку ляже хворий з інфарктом.
Житомирскьй Кур’єр побував в залі, де встановлено новий ангіограф. Там працювали електрики. Сам агрегат нагадував космічний апарат або його частину. Відзначив для себе два важливих моменти: коли почнуть працювати одночасно обидва ангіографи, кількість смертей від нелікованих інфарктів і інсультів в області має скоротитися в кілька разів. І саме це повинно стати найголовнішою подією в новітній історії Житомирщини. А розмови про те, правильна медреформа або неправильна, це стогони тих, у кого забирають мільярдні грошові потоки.
***
Нагадаємо, в березні в статті «В Житомирському реперфузійному центрі гострий інфаркт лікують цілодобово і безкоштовно» ми публікували інтерв’ю із завідуючим кардіологічним відділенням Житомирської обласної лікарні Миколою Кушніром, головною темою якого було: що робити, якщо прихопило серце і як вчасно опинитися на столі ангіографа. Рекомендуємо її ще раз уважно перечитати – можливо, допоможе відкласти зустріч зі смертю на багато років і зробити перебування серед живих радісним і потрібним.