У більшості житомирських багатоповерхівок з центральним опаленням батареї поки гріють. Але твердої впевненості в тому, що завтра вони не стануть крижаними, немає – усім відома ситуація в Кривому Розі, Бердянську, Херсоні, Смілі… Щоб заспокоїтися і заспокоїти читачів, Житомирський Кур’єр задав хвилюючі питання заступнику міського голови Житомира Сергію Кондратюку.
– Наскільки реальна загроза відключень котелень Житомира через відсутність лімітів на газ?
– З 1 жовтня цього року і по теперішній час «Житомиртеплокомуненерго» отримувало ліміти на природний газ. Інша справа, що іноді інформація про надання лімітів затримувалася на день-два. Причини не в тому, що «Житомиртеплокомуненерго» невчасно розраховується за газ. Насправді, до початку опалювального сезону ми не мали ні копійки заборгованості перед ПАТ «Житомиргаз» за транспортування газу. Що стосується обсягів газу, на початку опалювального сезону наш відсоток оплати НАК «Нафтогаз України» становив 92 відсотки. Цього достатньо, щоб без проблем отримувати газ: згідно з постановою Кабінету міністрів (№187 від 22.03.2017 та №286 від 27 жовтня цього року, – ЖК), якщо підприємство має 90 і більше відсотків оплати, воно автоматично отримує ліміти на газ. Якщо говорити про 2018 рік, то оплата за газ у нас перевищує 100 відсотків. Але «Нафтогаз» враховує борги за минулі 5 років, тому поточні платежі відносить в рахунок погашення боргів за попередні періоди. Це їх монопольне рішення, і ми нічого з цим зробити
не в змозі.
– Скільки ж мільйонів боргу висить на Житомирі?
– 152 мільйони. Але наголошу ще раз: уряд своєю постановою передбачив умови для отримання лімітів на газ, а саме: поточні проплати понад 90% і реструктуризація заборгованості. Ці умови Житомирська міськрада виконала. Наш відсоток оплати – вище 90%, договір про рекструктурізаціі підписаний, і до кінця листопада «Житомиртеплокомуненерго» має ліміти на 4 мільйони кубометрів газу для населення і 800 тисяч – для бюджетних і госпрозрахункових підприємств.
– Яка поточна потреба?
– В півтора рази менша, дякуючи відносно високій температурі зовнішнього повітря.
– Але листопад скоро закінчиться. Як йдуть справи з лімітами далі?
– По листопад ліміти на газ видаються подекадно. Але з 1 грудня «Нафтогаз» планує затверджувати ліміти для споживачів подобово…
… І тут Сергій Кондратюк сказав найголовніше:
– Однак хвилює те, що У будинках Житомира поки тепло, але хто буде постачальником газу з 1 грудня досі невідомо!
– Хто ж його повинен визначити?
– Кабмін, відповідною постановою. І зараз не тільки перед Житомиром, а й перед усією Україною стоїть питання: коли ж визначиться гарантований постачальник газу?
– Отже, в останні дні листопада нам побоюватися нічого, але з 1 грудня – повна невідомість, оскільки Кабмін своєю постановою не визначив гарантованого постачальника газу. Я вірно вас зрозумів?
– Так. Ми відчуваємо себе сидячими на пороховій діжці, бо немає визначеного державою постачальника газу.
На закінчення бесіди Сергій Кондратюк показав роздруківку з переліком теплопостачальних організацій міст, які не забезпечили необхідний рівень оплати за газ (90% і вище) або не реструктуризувати борги, а тому підлягають відключенню. Житомира серед них немає. Немає і інших міст Житомирської області. Та й взагалі, мова йде про 12 споживачів з 1200, тобто, про 0,1% від їх загального числа. Але вразило те, що замерзаючому Бердянську не вистачило для отримання лімітів (номінацій) на газ для котелень якихось 805-ти тисяч гривень…