Децентралізація – це країна без провінцій – говорили в Бердичеві віце-прем’єр Зубко, голова ОДА Гундич і мер Бердичева Мазур
Децентралізація – це не тільки об’єднання територій – це і серйозні фінансові можливості для органів місцевого самоврядування.
Про це говорив в своєму виступі на виїзному засіданні Ради регіонального розвитку Житомирщини Ігор Гундич, яке відбулося 6 березня в Бердичеві.
Зі свого боку брав участь в засіданні віце-прем’єр, міністр регіонального розвитку Ігрь Зубко звернув увагу присутніх на одну вкрай важливу грань реформи децентралізації – формування територіальних громад і країни в цілому “без провінцій».
За його словами, попередні президенти України говорили про зміну територіального устрою країни, говорили про децентралізацію бюджету, але після таких розмов, навпаки, централізація посилювалася. Тепер же децентралізація стала найуспішнішою реформою в Україні.
– Саме реформа децентралізації дала можливість передати фінанси територіальним громадам, і тепер 52 відсотка бюджету України знаходиться на місцях. Це дає нам з вами можливість приймати рішення, що і де будувати, які дороги реконструювати, – підкреслив голова Житомирської облдержадміністрації.
За словами Ігоря Гундича, раніше все було набагато простіше: щоб прийняти рішення про будівництво дитячого садка, школи, «потрібно було протоптати дорогу до міністерств, до київських кабінетів», а що відбулася фінансова децентралізація дає можливість за рахунок власного бюджету спільно з Фондом регіонального розвитку модернізувати діючі і будувати нові об’єкти.
Ігор Гундич назвав ряд об’єктів, будівництво і модернізацію яких вдалося здійснити саме завдяки децентралізації та залучення коштів Державного фонду регіонального розвитку, а також коштів місцевих бюджетів.
Першим у списку був Бердичівський театр, який після реконструкції зайняв місце серед кращих об’єктів культури України. На черзі – Житомирський драмтеатр, який капітально не ремонтувався з 1960 року, реконструкцію якого планують завершити вже в 2020 році.
Ігор Гундич розповів також про вже відбулася реконструкції Житомирського обласного медичного центру вертебрології і реабілітації, про відкриття в обласній лікарні інфарктного і інсультного центрів, які повністю відповідають європейським стандартам, а значить, буде врятовано чимало людських життів.
Крім того, в своєму виступі голова Житомирської облдержадміністрації згадав створення в Бердичеві Центру медико-санітарної допомоги, що стало можливим завдяки залученню коштів як державного фонду регіонального розвитку, так і бюджету Бердичева.
Ігор Гундич окремо зупинився на проблемі Житомирського онкологічного диспансеру. За його словами, коли він дізнався, що цей лікувальний заклад займає 21 місце серед всіх диспансерів України, це його неприємно здивувало.
– Депуатати підтримали рішення про реконструкцію онкодиспансеру. І за рахунок коштів ДФРР, а також коштів обласного бюджету у 2017 році вже почалася реконструкція. Почалася вона з зовнішнього утеплення але на сьогодні ми вже перейшли на внутрішні роботи і плануємо завершити їх в 2019 році.
– Я – не перший голова обласної державної адміністрації, який розумів необхідність реконструкції нашої онколікарні. У 2008 році навіть був розроблений проект реконструкції. Однак відсутність фінансових можливостей не дозволило зробити реконструкцію раніше. І дуже добре, що фінансова децентралізація, яка відбулася, в країні нам такі можливості дає, – підкреслив Ігор Гундич.
Ігор Гундич також розповів про хід виконання президентської програми «Сільська медицина»: будується 21 сучасна амбулаторія, кожна матиме сучасне обладнання та автомобіль; всі амбулаторії будуть підключені до мережі «Телемедицина», яка дозволяє отримати в разі необхідності віддалену консультацію фахівця будь-якого рівня.
Говорячи про об’єкти освіти, І.Гундіч повідомив, що за минулі 3 роки вдалося утеплити 30 шкіл. І ще 22 школи будуть утеплені за найближчі два роки. Він також повідомив про відбулися реконструкціях гімназії №3 в Житомирі і Високовський гімназії в Черняхівському районі. В стадії завершення реконструкція школи №13 в Коростені. Придбано 54 шкільних автобуса, і ще 41 автобус планується придбати в найближчі три роки, при цьому потреба в шкільних автобусах буде закрита на 100 відсотків. Придбано також 800 комплектів сучасного шкільного обладнання для перших класів. Що особливо важливо: відновлений 21 дитячий садок! «За наступні 3 роки ми плануємо відновити роботу ще 19-ти дитячих садочків», – повідомив глава ОДА.
Ігор Гундич говорив про відкриття на території всієї області спортивних майданчиків зі штучним покриттям, а в найближчі 3 роки їх стане більше на 58. Згадав про реконструкцію Бердичівської спортшколи імені В.Лонского, про завершення строіельстве басейну в Емільнічно …
– Коли ми говоримо про спорт, я не можу не сказати про стадіон «Полісся» в Житомирі. Ми хочемо створити один з кращих спортивних об’єктів в Україні, – підкреслив глава ОДА. – 2019 року стане роком, коли ми завершимо його реконструкцію.
На закінчення обговорення Геннадій Зубко пояснив, чому одне із завершальних виїзних засідань Ради регіонального розвитку відбулося саме в Бердичеві, назвавши це невелике місто мультикультурним, мультинаціональним, патріотичним, що відображає в мініатюрі всю велику Україну.
***
65% території Житомирщини знаходяться в об’єднаних територіальних громадах, в яких проживає 70 відсотків населення області. За цим показником Житомирщина є всеукраїнським лідером