Цього року Уряд Гройсмана збільшив фінансування охорони здоров’я на 15 мільярдів гривень. Медична реформа продовжується, а її пріоритетними завданнями є доступна і якісна медицина для кожного українця та гідна зарплата лікарів.
«Система охорони здоров’я в Україні десятиліттями недофінансовувалася та не змінювалася. Нам ще працювати й працювати, щоб відродити українську медицину. Ми вже зробили перші кроки. Попереду ще багато роботи», – зауважив Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман.
Бюджетні видатки на охорону здоров’я у цьому році становлять 132 млрд грн, що на 15 млрд грн більше, ніж торік. Фінансування галузі зросте, а докорінні зміни в ній продовжаться.
Тож проаналізуємо, 5 основних змін, які вже відчули громадяни,та на що очікувати найближчим часом від реалізації медичної реформи.
ПЕРША ЗМІНА. СІМЕЙНІ ЛІКАРІ
Торік в українців з’явилася можливість самостійно обирати сімейного лікаря. Алгоритм доволі простий, адже пацієнти йдуть до фахівця, якому довіряють, підписуючи з ним декларацію, а держава виділяє гроші медзакладу, де працює лікар. У такий спосіб реалізується принцип «гроші ходять за пацієнтом». Амбулаторії сімейної медицини, що приєднались до реформи, вже отримали збільшене фінансування.
Зміни відчули і самі лікарі, в яких зросла зарплата удвічі, а то й утричі. Лікар зацікавлений не втратити своїх пацієнтів, а надавати їм якісну медичну допомогу.
«Торік моя зарплата зросла вдвічі. Справа в тім, що я одна із перших лікарів набрала необхідну кількість пацієнтів, а саме 1800, тому й збільшення заробітної плати настільки суттєве», – каже лікар загальної практики-сімейний лікар амбулаторії №4 КП «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Житомирської міської ради Наталія Ходаківська.
Кампанія з підписання декларацій триває, тому ті, хто не обрав свого сімейного лікаря, ще мають можливість зробити це.
ДРУГА ЗМІНА. ДОСТУПНІ ЛІКИ
У 2017 році уряд запровадив програму «Доступні ліки», яка дозволяє людям із хронічними захворюваннями отримати в аптеці необхідні медпрепарати безкоштовно або з невеликою доплатою.
Нині у переліку понад 260 препаратів, серед яких 59 безкоштовні, для тих, хто потерпає від серцево-судинних захворювань, бронхіальної астми та діабету 2 типу. Завдяки програмі 6,6 млн хворих регулярно отримують необхідні ліки.
Щодо Житомирської області, у минулому році для оплати медикаментів було використано понад 33 млн грн державних коштів,завдяки чому вдалося отоварити 700 тисяч рецептів.
В Уряді анонсували, що з квітня медики уже виписуватимуть ліки за електронним рецептом, що дозволить отримати їх навіть в аптеці іншої області.
ТРЕТЯ ЗМІНА. БЕЗКОШТОВНА ДІАГНОСТИКА
Не менш важливою цьогорічною новацією у медицині, яка стартує з 1 липня, стане безкоштовна діагностика за направленням сімейного лікаря.
Такий медичний сервіс охоплює понад понад 80% усіх досліджень. Мова йде про 54 медичні послуги, серед яких аналізи, інструментальні та ендоскопічні дослідження, УЗД, рентген, мамографія.
ЧЕТВЕРТА ЗМІНА. ШВИДКА ДОПОМОГА
Зміни не оминуть і швидку допомогу, реформа якої розпочнеться із диспетчерських служб.
Зокрема, реформа в екстреній допомозістартують у Вінницькій, Тернопільській, Полтавської, Одеській, Донецькій областях та Києві, де придбають сучасні автомобілі «швидких», а бригади екстреної допомоги пройдуть додаткове навчання та отримуватимуть вищі зарплати.Загалом на реформування галузі передбачено 1 млрд грн.
П’ЯТА ЗМІНА. СУЧАСНІ СПЕЦІАЛІЗОВАНІ ЛІКАРНІ
В Україні побільшає сучасних спеціалізованих лікарень, де пацієнтам надаватимуть кваліфіковану та своєчасну допомогу.
Уряд докладає неабияких зусиль, аби по всій країні з’явилося 39 нових кардіоцентрів, де рятуватимуть життя пацієнтів із серцево-судинними захворюваннями та проводитимуть безкоштовні обстеження та стентування для людей із гострим інфарктом міокарду.
Позитивним у цьому плані є досвід Житомирщини. Так за рік роботи реперфузійного центру на базі кардіологічного відділення обласної клінічної лікарні, показник лікування інфарктів зріс до 27,2% (до цього він становив лише 2,5%), а смертність від інфаркту знизилася втричі.
Крім того, по областях триває будівництво перинатальних центрів, де допомагатимуть дітям, які народилися передчасно. Зокрема, торік такий заклад відкрили у Львові, а незабаром аналогічний з‘явиться і в Луцьку.
Вдвічі більше дітей зможуть пройти курс високоспеціалізованого лікування у лікарні «Охматдит». У 2018 році там відкрили новий діагностичний корпус, де вже пролікували півтори тисячі дітей. До кінця цього року завершиться будівництво і другої черги лікарні.
Як акцентував Володимир Гройсман, зміни у різних сферах життя відбуватимуться поступово.
«Я не обіцяю дива всім та одразу. Так не буває. Але я впевнений, поступово ми зможемо зробити життя у нашій країні кращим», – наголосив глава Уряду.
Відтак, реформи тривають і їхній результат зможуть відчути та оцінити пересічні громадяни.