У березні відновила роботу урядова програма енергоефективності – «теплі» кредити. Головна її мета – відшкодування частини коштів людям, які взяли кредит на утеплення оселі (заміна котла, вікон, дверей тощо). Взяти участь у програмі можуть жителі лише приватних будинків, а також члени ОСББ.
Зрозуміло, що від слова «кредит» багатьох починає лихоманити, але в цьому випадку людина дійсно може заощадити, а для ОСББ переваг ще більше. Кредити можна отримати в чотирьох державних банках: Ощадбанку, Украгазбанку, Приватбанку та Укрексімбанку. Щоб з’ясувати умови кредитування та його переваги, газета звернулась до заступника начальника Житомирського обласного управління Ощадбанку Миколи Шульги. До речі, саме цей банк видає більшість «теплих» кредитів в області – майже 700 щороку.
Як працює «теплий» кредит
– Які саме відшкодування з держбюджету передбачено державною програмою?
– 20% суми кредиту відшкодовується на придбання негазових та неелектричних котлів для фізичних осіб. Мова йде про твердопаливні котли, теплові насоси тощо. А якщо клієнт купує твердопаливний котел і при цьому отримує субсидію, то відшкодовується 35% кредиту, але в обох випадках сума відшкодування не може перевищити 12 тисяч гривень. Крім того, для власників приватних будинків відшкодовується 35% суми кредиту на придбання енергоефективного обладнання (в тому числі вікон, дверей) чи матеріалів, але не більше 14 тисяч гривень. Для ОСББ пропозиція більш цікава – відшкодовується 40% суми кредиту, але, знов таки, не більше 14 тисяч гривень у розрахунку на одну квартиру. Відшкодування здійснюється за участю державного агентства з енергоефективності.
– Які умови кредитування?
– Строк кредитування для фізичної особи – до 3-х років, для ОСББ – до 5 років. Процентна ставка – 17,99% річних. Разова комісія банку за надання кредиту – 4,3% від суми кредиту, яку має сплатити клієнт.
– Як саме діє програма?
– Наприклад, людина вирішила замінити старі вікна на нові, сучасні. Вона знаходить фірму, яка погоджується продати та вставити вікна. До приватного будинку приходять спеціалісти, роблять заміри вікон та видають господарю рахунок-фактуру, де вказано вартість нових вікон з установкою. Господар бере цей рахунок, довідку про доходи за останні 6 місяців, паспорт, ідентифікаційний код та звертається до банку. Потім слід заповнити заявку на одержання кредиту. Банк перевірить платоспроможність, і якщо доходів для погашення кредиту достатньо, то кредит оформлюється. На це піде декілька днів.
Скільки можна заощадити?
– То скільки ж людина зможе заощадити, якщо вирішить взяти «теплий» кредит?
– Припустимо, господар приватного будинку бере кредит на 20 тисяч гривень на придбання нових вікон для дому. Власними коштами слід сплатити 2 тисячі гривень, тобто 10% вартості, а 18 тисяч на рахунок продавця перераховує банк. Після того як вікна будуть встановлені, клієнт приносить до банку акт виконаних робіт з вказаною адресою дому. Приблизно за місяць до банку надходить 35% від 18 тисяч гривень кредиту – відшкодування від держави, тобто 6 тисяч 300 гривень. Решту тіла кредиту та відсотки, які нараховуються на залишок заборгованості, клієнт оплачує самостійно. До речі, це можна зробити і достроково.
Але це ще не все. В Житомирській області існує своя програма відшкодування «теплих» кредитів, а в окремих містах і районах – аналогічні програми, на які в місцевих бюджетах теж виділено кошти як для населення, так і для ОСББ. Фізичним особам відшкодовується сума до 1 тисячі гривень (учасникам АТО – до 2 тисяч гривень). Щодо ОСББ, то їм область відшкодовує 10% кредиту і додатково місто Житомир відшкодовує 30% кредиту. Тобто в цілому відшкодування за державною програмою для ОСББ в місті Житомирі складає 80% суми кредиту, а якщо в ОСББ висока частка субсидіантів, то кредит може бути погашений повністю за рахунок коштів державного та місцевого бюджетів.
– За яких умов ОСББ може брати участь у державній програмі?
– Потрібно щоб більшість жителів були згодні на кредит, який є спільним для всіх і виплачується разом.
Зважте всі «за» та «проти»
Перед тим як взяти кредит, звісно, потрібно все прорахувати і зважити всі «за» і «проти». Слід враховувати, що гроші, які виділяє дербюджет на такі кредити, закінчуються приблизно за два місяці після початку роботи програми. Потім треба чекати, коли фінансування буде відновлено.
Що саме підпадає під фінансування за програмою тепліх кредитів? Перелік обладнання та матеріалів, які підпадають під умови програми «теплих» кредитів, можна знайти на сайті Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України. (http://www.dossier.org.ua/derzhenergoefektivnosti).
Дію Програми стимулювання населення, ОСББ, ЖБК Житомирщини щодо ефективного використання енергетичних ресурсів та енергозбереження продовжено до 2020 р.
Як повідомили Житомирському Кур’єру у департаменті регіонального розвитку Житомирської ОДА, 22 травня 2015 року між Державним агентством з енергоефективності та енергозбереження України, Житомирською обласною адміністрацією, Житомирською обласною радою та Житомирською міською радою укладено Меморандум про партнерство у сфері енергоефективності житлових будинків.
Відповідно до Меморандуму про партнерство розроблена «Програма стимулювання населення, ОСББ, ЖБК Житомирщини щодо ефективного використання енергетичних ресурсів та енергозбереження на 2015-2018 роки» (рішення сесії обласної ради від10.09.2015 №1576).
Враховуючи ефективність та попит на державну підтримку до впровадження енергоефективних заходів та її динамічний приріст, дію Програми стимулювання населення, ОСББ, ЖБК Житомирщини щодо ефективного використання енергетичних ресурсів та енергозбереження продовжено до 2020 року та внесені відповідні зміни до рішення обласної ради від 10.09.2015 №1576 (на 2019 та 2020 рр в обласному бюджеті передбачено по 4 млн.грн.)
За станом на 01.01.2019 АТ «Ощадний банк», АТ «Укрексімбанк», АБ «Укргазбанк» та ПАТ КБ «ПриватБанк» з початку дії державної програми видано домогосподарствам більше 13492 кредитів на загальну суму 259,6 млн.грн. у тому числі для 127 ОСББ на суму 32,5 млн.грн.
У 2018 році – 968 кредитів на суму 47,7 млн.грн., в т.ч. 80 ОСББ на суму 24,1 млн.грн.
На виконання заходів вказаної програми вже спрямовано з обласного бюджету 13,1 млн.грн.
З початку дії Програми в період з 2015-2018 роки фактично відшкодовано з обласного бюджету частину тіла кредитів 7321 фізичним особам на суму 6,9 млн.грн., та 105 ОСББ на суму 2,7 млн.грн., на СЕС – 78 фізичним особам на суму 3,553 млн.грн.