Житомирський Кур’єр давно хотів запитати у прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана, чому ініційована ним реформа децентралізації практично не просувається в його рідній Вінницькій області, тоді як сусідня, Житомирська, мабуть, першою в Україні завершить цей непростий, але вкрай важливий для подальшого розвитку області і всієї країни процес.
Нагода випала сьогодні, коли Володимир Гройсман під час робочої поїздки на Житомирщину ознайомився з ходом реконструкції об’їзної дороги навколо Житомира, так званого «Північного обходу», а потім на строймайданчику, серед щебеню, бетону та самоскидів, відповів на питання журналістів.
Питання Житомирського Кур’єра до прем’єр-міністра України:
– Ви є ініціатором реформи децентралізації. Ви в 2015 році проводили її яскраву презентацію тут, в Житомирі і тоді заявляли, що без децентралізації ніякі інші реформи неможливі. На даний час Житомирщина за темпами децентралізації – лідер, а Вінницька область – одна з останніх. Чому так? Реформа згортається?
Ось, що відповів Володимир Гройсман:
– Велике спасибі за запитання. … Я думаю, що не зовсім так. Процес об’єднання громад має характер добровільності. Кожна область вибрала свій шлях, і в кожній області ми бачимо прекрасні приклади створення таких громад. Так, ви правильно сказали: я ініціював реформу децентралізації в 2014 році. Я її заснував, я її продовжив, і моє завдання її завершити, щоб всі українці мали доступ до переваг децентралізації. Сьогодні 70 відсотків українців користуються перевагами децентралізації. Це означає, що в бюджетах громад стало в 3-4 рази більше грошей, ніж було раніше. Я вважаю, що процес децентралізації завершиться в 2020 році під час чергових виборів до органів місцевого самоврядування, – наголосив Володимир Гройсман. – І тоді ми будемо говорити, що вся Україна є спільнотою якісних, заможних громад. Це моя мета, і я до неї йду. В 2020 році ми завершимо процес децентралізації, – зазначив прем’єр-міністр. – Якщо подивитися на якість громад, то в кожній області їх якість є різною: є формальні об’єднання, є системні об’єднання, є великі громади, які є більш успішними. У нас є ще багато питань, які потрібно вирішити, але вважаю, що 2020 рік є ключовим.
***
Зрозуміло, що аналіз проблем децентралізації вимагає більш детального обговорення, ніж коротка відповідь на питання журналіста. Однак від чіткої відповіді на питання, чому в процесі децентралізації не чужий для прем’єр-міністра регіон, а саме – Вінницька область, пасе задніх і як вона протягом лише одного року зможе створити якісні ОТГ, Володимир Гройсман ухилився.
***
Варто нагадати, що в результаті дострокових виборів до Верховної Ради, які мають відбутися 21 липня, буде сформовано новий склад українського парламенту, який, в свою чергу, сформує новий Кабінет міністрів. Яким він буде і хто його очолить, прогнозувати складно.