Голови 50-ти ОТГ Житомирщини підписали звернення на підтримку децентралізації
Завдяки передачі повноважень і фінансових ресурсів на місця територіальні громади за кілька років досягли більшого, ніж за всю історію незалежності нашої держави.
Про це йдеться в коментарі голови Житомирської обласної державної адміністрації Ігоря Гундича в зв’язку з прийнятим і підписаним сьогодні 50-ю головами ОТГ зверненням на підтримку головної реформи країни – децентралізації, ініційованої президентом України Петром Порошенко.
Голови 8-ми найбільш успішних ОТГ Житомирщини зібралися сьогодні в прес-центрі Житомирської обласної держадміністрації, щоб розповісти про те, як вони йшли до успіху і які переваги для територіальних громад дає передача повноважень з центру на місця.
Так, за словами голови Новоборівської об’єднаної територіальної громади Григорія Рудюка, до створення ОТГ в 2015 році сукупний бюджет адміністративних одиниць, які зараз входять до ОТГ, становив 3,7 млн. грн. Але вже в 2016-му році бюджет новоствореної об’єднаної територіальної громади склав 34,3 млн. грн., в 2017-м – 47,5 млн., в 2018-му – близько 56 млн. (22 млн. грн. власних доходів), тобто виріс у 15 разів. Ремонтуються дороги, модернізуються школи і дитячі садки, будуються спортивні майданчики, зростає якість життя жителів ОТГ.
– Я сільський голова з 1991 року – мені є, що з чим порівнювати! – підкреслив Григорій Рудюк.
Він також зазначив, що керівництво ОТГ хапається за будь-яку можливість отримати додаткове фінансування, в тому числі, за рахунок грантів міжнародних організацій. У Новоборівської ОТГ в цьому плані напрацьовано чималий досвід. А він як голова багато чому навчився, коли знайомився з досвідом децентралізації Польщі. Але ж секрет польського економічного дива полягає саме в передачі грошей і влади на місця!
Як зауважив міський голова Житомира (який разом з селом Вереси утворює ОТГ) Сергій Сухомлин, децентралізація актуалізувала такий важливий фактор зростання, як конкуренція. Сусідні з Житомиром ОТГ конкурують з обласним центром за кваліфіковані кадри, за якість навчання в школах, за якість медобслуговування, щоб жителі ОТГ не шукали кращого в обласному центрі. У свою чергу, у міста з’являються додаткові стимули до розвитку.
А голова найменшої (але успішної) ОТГ з населенням трохи більше 2000 чоловік з центром в с. Високе Черняхівського району Микола Бардук похвалився, що зростання доходів бюджету більш ніж на порядок дозволяє зробити прорив в ремонті доріг, а відмова від газу на користь місцевого палива і, зрозуміло, співпраця з Держфондом регіонального розвитку на умовах співфінансування, дозволило почати переобладнання гімназії села Високе за найсучаснішими стандартами.
Слухаючи присутніх голів ОТГ, Житомирський Кур’єр, намагався визначити формулу успіху процвітаючих об’єднаних громад. Однак прийшов до висновку, що це зроблено до нього. Сформульована, можливо, тисячу або дві років тому народна мудрість говорить: «Під лежачий камінь вода не тече». Успіху досягають ті ОТГ, чиї лідери постійно вчаться і не гребують запозичувати чужий, але позитивний, досвід.
Вони постійно в русі, вони завжди готові сприймати нове, зав’язувати корисні контакти, братися за реалізацію зухвалих проектів і кардинальних реформ.
Виборці довірили саме їм керувати громадами – зробили правильний вибір, хоча інші претенденти обіцяли золоті гори і молочні річки. У березні всім нам доведеться вибирати голову нашої громади – України. Помилятися не можна.
Житомирський Кур’єр запитав, для чого потрібно було підписувати звернення в підтримку децентралізації: невже є сигнали про можливе згортання реформ? І отримав відповідь: «Так, такі сигнали лунають із боку ряду кандидатів в президенти і політичних сил, які їх підтримують».
Цього допускати не можна, тому що це буде означати колапс української демократії, а то й державності взагалі. Робимо усвідомлений вибір – отримуємо прогрес. … Одного разу, коли втомила бездіяльність влади, ми повірили слогану «почую кожного» і проголосували за деструктив. Отримали кров на Майдані і війну. Повторювати такі глобальні помилки не маємо права.
У Житомирській області функціонують 53 ОТГ, в яких проживає 845,7 тис. жителів. Це 70% від загальної чисельності населення Житомирсщини. За цими показниками Житомирська область тримає лідерство у впровадженні реформи децентралізації.