Чи зміниться щось для лікарів і пацієнтів, крім джерел фінансування, коли дільничні терапевти остаточно стануть сімейними лікарями?
Цим питанням автор задався, коли ГРВІ привела його в поліклініку. Зовнішніх ознак реформ не помітив. Все та ж реєстратура з співробітницями, яки метушаться у стелажів, забитих тонами архаїчних карток пацієнтів, все ті ж черги біля кабінетів лікарів… Але питань виникло багато. Зокрема, як з’ясувалося, крім підписання декларації, необхідно підійти в реєстратуру, щоб там вас внесли в базу даних і закріпили за вже обраним сімейним лікарем, – автоматично це, як виявилося, не відбувається. А якщо не закріплять, неможливо буде записатися на прийом по системі «Поліклініка без черги».
Отже, після прийому у лікаря і проходження бюрократичних процедур в реєстратурі йду до головного лікаря міського Центру первинної медико-санітарної допомоги Івана Дідика.
– Чому потрібно закріплювати відносини зі своїм сімейним лікарем двічі: один раз в загальнодержавному реєстрі E-health, а потім – безпосередньо в поліклініці?
– Загальнодержавний сервіс E-health не пов’язаний з електронним сервісом «Поліклініка без черги». Тому, щоб записуватися на прийом до лікаря через інтернет, необхідно, щоб в реєстратурі лікувальної установи вас закріпили за вашим сімейним лікарем.
– Реєстратура, картки, тут же комп’ютери, до яких деяки співробітники не знають, з якого боку підійти … Це те, що я побачив сьогодні.
– Це – перехідний період. Робота йде в потрібному напрямку. Зокрема, до сімейних лікарів через систему інтернет записуються на прийом вже 7-12% пацієнтів, а до дитячих лікарів – до 30%.
– А навіщо взагалі для сімейної амбулаторії потрібна реєстратура?
– У процесі реформування перед реєстратурою ми будемо ставити дещо інші завдання. Це буде місце, де пацієнт зможе отримати інформацію або безпосередньо, або в телефонному режимі.
– Як довго буде зберігатися територіальний принцип медобслуговування первинної ланки? Чув, після 1 липня всі повинні підписати декларації зі своїми сімейними лікарями.
– Територіальний принцип буде діяти до кінця року. І якщо пацієнт з яких-небудь причин не уклав декларацію з сімейними лікарем, його обслужить дільничний лікар за територіальним принципом. З 1 липня стартуе лише перша хвиля реформи. З 15 серпня – друга. Третя – з кінця року.
– Який відсоток співробітників Вашого Центру не має безпосереднього відношення до лікування хворих?
– Рішенням сесії Житомирської міськради від 15 грудня минулого року створено комунальне підприємство “Центр первинної медико-санітарної допомоги”. Його штатний розклад формувався із розрахунку мінімальної кількості штатних одиниць адміністративно-господарської служби. Якщо говорити про реєстратури, то ми розраховуємо на двох реєстраторів на одну амбулаторію. Це набагато менше, ніж в поліклініках.
– Чи є попередні підрахунки, скільки з «наших» 370-ти гривень, які повинна виділити на кожного пацієнта Національна служба здоров’я, потрапить в кишені сімейних лікарів? Яка у них буде зарплата?
– Ми очікуємо заробітну плату в межах 8-10 тисяч гривень на місяць. Якщо врахувати, що зараз лікарі отримують 4-5 тисяч, це буде суттєве підвищення. І воно буде залежати від кількості декларацій, які уклав сімейний лікар з пацієнтами.
– Але вам доведеться конкурувати з приватними клініками, які також формують штати сімейних лікарів, і змиритися з відтоком лікарів в приватну практику на правах ФОП – всі вони також мають право фінансуватися з бюджету Національної служби здоров’я. Можливий дефіцит кадрів не загрожує? Чи немає ознак масової втечи кращих сімейних лікарів з вашої структури в інші?
– Ні, такого не спостерігається. Ми будемо створювати максимально комфортні умови для медпрацівників нашого Центру. Але і перешкоджати їм змінити роботодавця, або стати фізичною особою – підприємцем не будемо теж.
– Скільки декларацій в Житомирі вже підписано?
– 80 тисяч, що становить 30 відсотків від загальної чисельності жителів Житомира. Ми також підписуємо декларації і з жителями Житомирського району і з жителями Житомирської області в цілому, які проживають в Житомирі.
– Скільки лікарів вже набрали максимальну кількість пацієнтів?
– У місті поки немає таких. Але є лікарі, які впритул наблизилися до цих показників, яки, нагадаю, складають: 900 пацієнтів для педіатра, 1800 – для сімейного лікаря і 2000 для лікаря-терапевта. Однак до кінця року ще є час.
– Коли завершиться «перша хвиля» приписної кампанії?
– Ми готуємо пакет документів, щоб потрапити в «першу хвилю» лікувальних установ, які укладуть угоди з Національною службою здоров’я. Подача документів завершується 1 червня о 16.00. Лікувальні установи, які подали документи до цього терміну, будуть фінансуватися з розрахунку 370 гривень на одного пацієнта (плюс коефіцієнти на дітей до 5-ти років і літніх людей після 65, які складають 1: 4).
– Чи всім жителям міста вистачить сімейних лікарів?
– Лікарів вистачить усім.
На цій оптимістичній ноті і закінчимо розмову з головним лікарем міського Центру первинної медико-санітарної допомоги Іваном Дідиком. Наскільки ефективним для лікарів та їх пацієнтів виявляться перетворення в первинній ланці медицини, покаже тільки практика.
Питання ставив Богдан Луценко