– Щоб відстоювати права територіальних громад та місцевого самоврядування, не потрібно замикатися в рамках дрібних регіональних політичних проектів. Потрібно створювати партію, яка відстоюватиме загальнонаціональний порядок денний. Партія «Пропозиція» – це наша відповідь на наступ центральної влади на права місцевого самоврядування.
Такою сентенцією пояснив співзасновник політичної партії «Пропозиція», мер Дніпра Борис Філатов, створення «партії мерів» і мету свого туру по країні, зокрема, візиту в Житомир, який відбувся 15 вересня.

«Ми переступили через свої дрібні амбіції …»
– Якби у нас, у кожного, були б завдання переобратися на місцевих виборах і завести свою фракцію до міськради, ми могли б створити якусь карликову партію, на кшталт, «Ми – житомиряни», «Ми дніпряни». Але ми переступили через свої дрібні амбіції і вирішили піднятися на більш високий рівень, щоб захищати права місцевого самоврядування по всій країні, – підкреслив гість житомирського міського голови Сергія Сухомлина Борис Філатов.
Прес-конференція, а, точніше, спільне з журналістами чаювання пройшло в Житомирі, в Будинку Трибеля. Деяка неформальність обстановки не завадила Борису Філатову і його житомирському колезі Сергію Сухомлину зробити низку принципових заяв.
«Податок на землю скасували, нібито, на користь дрібного і середнього бізнесу, але фактично дали пільгу олігархам»
…Зокрема, йшлося про втрати територіальних громад у зв’язку з тим, що центральна влада велику частину своїх зобов’язань переклала на місцеві бюджети. Значні втрати пов’язані з невиплатами медикам обіцяних державою грошей.
– Рік «зеленої» влади обійшовся бюджету Дніпра в два з половиною мільярди гривень, – заявив Борис Філатов. – Крім того, на нас, на місцеве самоврядування, поклали величезну кількість зобов’язань, відповідальність за які має нести держава…Два з половиною мільярди – це прямі втрати бюджету міста, в тому числі через скасування сплати земельного податку, коли почалася епідемія. Податок скасували нібито на користь дрібного та середнього бізнесу, але фактично дали пільгу олігархам. До того ж сама епідемія, яка тільки розгорається, вже обійшлася нам у 500 мільйонів. Таким чином, за рік міський бюджет втратив 3 мільярди гривень.
«Ми всі розмовляємо однією мовою – проблеми у всіх однакові»
Говорячи про наміри центральної влади посадити на короткий ланцюжок місцеве самоврядування, Борис Філатов назвав основні прийоми «упокорення» територіальних громад:
– У Житомирі блокуються рахунки теплокомуненерго, щоб зірвати опалювальний сезон. Кропивницькому Мінфін не погоджує кредити на будівництво лікарні, в Дніпрі центральний уряд блокував на 47 днів проходку нових тунелів метро. Вони всюди по-крупному паскудять.
Говорячи по останню зустрічмерів – членів Асоціації міст України, Б.Філатов повідомив про рішення вимагати зустрічі з Президентом України.
– Місцеве самоврядування не хочуть ні чути, ні слухати, – резюмував він.
С. Сухомлин: «На наступний рік в нас відбирають акциз на паливо»
– У проекті бюджету на 2021 рік у міст відбирають надходження від акцизу на паливо.
Про це в ході обговорення повідомив Житомирський міський голова Сергій Сухомлин.

– Для Житомира це – 47 мільйонів гривень, – наголосив він.
Крім того, за його словами, фінансування ПТУ в 2021 році мало перейти на рівень області, і це логічно, оскільки 70% учнів – це жителі всіх регіонів Житомирщини. Однак в існуючому проекті держбюджету вже немає норми про перенесення фінансування ПТУ на рівень області.
– А це – близько 120 мільйонів гривень, – пояснив він. – Величезні втрати для бюджету Житомира!
Епідемія COVID-19 в Україні вже закінчилася?
Сергій Сухомлин також зазначив, що 90% всіх карантинних заходів фінансує територіальна громада:
– Це і захисні костюми для медиків, і компенсації збитків транспортникам.
Зокрема, збитки Житомирського трамвайно-тролейбусного управління на наступний рік Сергій Сухомлин оцінив приблизно в 40 мільйонів гривень.
– Це непрямі втрати в зв’язку з боротьбою з коронавірусом, але це величезні втрати для міського бюджету, – підкреслив міський голова.
Він також визнав недоцільним закриття на карантин шкіл і дитячих садів:
– … І в той же час парламент направляє 34 мільярди гривень з фонду по боротьбі з COVID-19 на будівництво доріг. Це як би сигнал суспільству, що з коронавірусом у нас все нормально, і в коштах фонду немає необхідності. Але тим часом місцева влада змушена компенсувати карантинні заходи з місцевих бюджетів, яких практично немає.
– Я думаю, Україна – єдина країна в цивілізованому світі, яка нічого не дала на боротьбу з епідемією таще й пограбувала місцеве самоврядування, – додав Борис Філатов.
Реформа децентралізації, яка почалася при Порошенку, фактично згортається – Сухомлин
– Реформа децентралізації, яка почалася при Порошенку, фактично згортається.
Таку думку висловив Сергій Сухомлин, відповідаючи на питання журналіста. За його словами, центральна влада своїм ставленням до місцевого самоврядування демонструєсвоє бажання безпосередньо керувати територіальними громадами. Зокрема, державні субвенції, які приходять в область, розподіляються головним розпорядником коштів вручну: комусь більше, комусь нічого. На переконання Сергія Сухомлина, кошти повинні розподілятися за формулами: в залежності від кількості населення, кілометражу доріг та інших об’єктивних параметрів.
– А місцева влада сама повинна вирішувати, де робити дорогу, а де спочатку замінити комунікації, – підкреслив він, а не як зараз …
– Держава повинна займатися зовнішньою політикою, обороною, безпекою країни, реформами і законотворчістю. За все, що стосується життя людей на конкретних територіях, повинно відповідати місцеве самоврядування, – вважає Житомирської міський голова.
На його думку, необхідно заснувати інститут префектів, які будуть контролювати дотримання Конституції і законодавства при прийнятті рішень місцевим самоврядуванням, але за все, що стосується життя людей на конкретній території, має відповідати саме місцеве самоврядування.
«Вони не виграють жодного поста мера в обласних центрах!»
– Першим дзвінком для центральної влади стане її провал на місцевих виборах, – вважає міський голова Дніпра Борис Філатов. – Соціологія показує, що понад 70 відсотків виборців готові голосувати за місцеві, регіональні, проекти.
На його думку, це стане холодним душем для «Слуг народу».
– Не хочу займатися шапкозакиданням, але у мене є таке відчуття, що вони не виграють жодного поста мера обласного центру, – припустив Борис Філатов.
Керівникам міст і територіальних громад необхідні контакти на горизонтальному рівні
Що стосується діяльності партії «Пропозиція», то, на думку Бориса Філатова, керівникам міст і територіальних громад необхідні контакти на горизонтальному рівні.
– Наприклад, Вінниця багато взяла у Дніпра в плані створення муніципальних безкоштовних таборів для пенсіонерів і для дітей. Харків нам передав проекти по реконструкції ЦНАПів. Таких прикладів десятки.
У свою чергу, міський голова Житомира Сергій Сухомлин зазначив, що саме після його поїздки до Харкова почалося будівництво ЦНАПу на Польовій.
– У минулому році ми його закінчили. Але держава не виконала свої зобов’язання по передачі нам меблів і комп’ютерної техніки. До 30 вересня ми очікуємо поставку меблів, в жовтні – комп’ютерної техніки, і – будемо відкривати, – запевнив він.

Мери дивляться на світ однаковими очима, – сказав з посмішкою Борис Філатов. – Я йшов по вулиці Житомира і звернув увагу на люки під ногами з символікою міста та з написами на чотирьох мовах. Це цікава фішка. Ми теж робимо дещо подібне, але трохи інакше: на всій міській інфраструктурі розміщуємо логотип міста – щит з хвилею. У вас – більш художньо, на що я відразу звернув увагу. Цікава деталь. …А наше життя складається з деталей, – філософськи зауважив він.

Змістовне вийшло чаювання …