Однією з причин масових незаконних вирубок лісу на Житомирщині та й на Україні в цілому є слабкість правоохоронних структур, які перебувають зараз в стадії реформування.
Таку думку висловив народний депутат України Володимир Арешонков, відповідаючи на запитання Житомирського Кур’єра. Розмова відбулася днями в Коростенському районі, в лісі, біля свіжозрубаних дубів, які лісові злодії, мабуть, не встигли вивезти.
Народний депутат запросив журналістів пройтись місцями незаконної вирубки та переконатися в її масштабах. Разом з народним депутатом і журналістами в цій невеселій екскурсії брали участь голова Коростенської районної ради Василь Клименко, депутати райради, представник екологічної інспекції та заступник начальника Коростенського відділення поліції. Трохи пізніше під’їхав виконуючий обов’язки директора Коростенського лісництва Комунального підприємства «Житомироблагроліс» Олександр Лісовець.
Свіжі пеньки, купи гілля… Один кілометр, другий… Вирубка являла собою звивисту просіку. Як сказав Володимир Юрійович, всього зрубано близько 250 дубів на площі близько 60-ти гектарів!
З розмахом працюють «лісові пірати». Не дуже бояться лісників і поліцейських. Чи тому, що впевнені в їх «сліпоті і глухоті», чи тому, що вважають себе сильнішими і мобільнішими…
– Те, що ми бачимо, викликає масу запитань. Відповіді на них, я вважаю, повинні дати правоохоронні органи, – каже народний депутат. – Мене запевнили, що за даним фактом порушено кримінальне провадження. Сподіваюсь, що буде проведено ретельне розслідування. Але покищо робота всіх, кого це стосується, неефективна. Щоб зупинити варварське знищення лісів, ми повинні залучити і правоохоронні органи, і громадськість. І я не думаю, що таке твориться тільки на території Коростенського району. Це – загальнодержавна проблема.
Володимир Арешонков зазначив також, що масові незаконні рубки особливо активно ведуться саме на території, підконтрольній КП «Житомироблагроліс». У тій частині лісових масивів, яка знаходиться у віданні Державного агентства лісових ресурсів, ситуація нормальна.
За його словами, те, що систематично відбувається в Коростенському лісництві КП «Житомироблагроліс» неодмінно повинна підштовхнути нове керівництво Житомирської області навести порядок в лісах комунального підприємства.
Представник екологічної інспекції Олексій Сташков, відповідаючи на запитання журналістів, версію так званої «санітарної рубки» категорично відкинув:
– Ні стовпчиків санітарної рубки, ні клейм тут немає, – констатував він. – Говорити про санкціоновану рубку немає підстав.
Що стосується завданих області збитків, то, за словами А.Сташкова, якщо діаметр пня перевищує 50 см., то збиток тільки по одному незаконно зрубаному дереву складає близько 3 тисяч гривень. Всього ж таких пеньків на даній ділянці лісу близько 200. Що цікаво, в разі виявлення крадіжок лісу правоохоронні органи повинні були повідомити про це екологічну інспекцію. Однак таких повідомлень, за словами А.Сташкова, не надходило. Є над чим замислитися …
– Ми отримаємо дозвіл на позапланову перевірку, і протягом двох-трьох тижнів сума завданих збитків буде встановлена, – запевнив посадовець екологічної інспекції.
Зі свого боку, в.о. заступник начальника Коростенського відділення Нацполіціі Олег Камінський повідомив, що вже затримано 4 автомобілі, які перевозили незаконно зрубаний ліс. Машини зараз стоять біля відділення. Ведеться розслідування в рамках кримінального провадження.
Тут, якраз, підійшов виконуючий обов’язки директора лісгоспу Олександр Лісовець. Він визнав, що незаконні рубки мали місце. Однак наполягав не на 250-ти чи 200, а лише на 65-ти незаконно зрубаних дубів. Решту рубали в рамках так званої “санітарної рубки” – грибок, начебто, поїв. Це обурило Володимира Арешонкова, оскільки, судячи по пнях, валили саме здорові дерева, а хворі – як стояли, так і стоять.
– Відповідні заяви були подані в поліцію. В цілому ж по лісгоспу в поточному році нами подано 19 заяв про самовільні порубки з сумою завданих збитків близько 2 мільйонів гривень, – повідомив він.
На закінчення невеселої «екскурсії» поцяткованими свіжими пнями угіддями КП «Житомирагроліс» Володимир Арешонков зробив наступну заяву:
– Наслідки незаконного видобутку бурштину та варварських рубок лісу ми будемо відчувати ще через багато років. Якщо так буде продовжуватися, наші діти не знатимуть, що таке дуб та інші цінні породи дерев! Тому зараз ми повинні вимагати припинити те, що відбувається з нашими лісами! – закликав народний депутат.
На його думку, скасування мораторію на експорт лісу-кругляка, на якому наполягає ЄС, ще більше підстібне незаконні рубки. Крім того, український ліс повинен іти, перш за все, на потреби української деревообробної промисловості.
– У нас повинні виробляти меблі та все, що можна робити з дерева, тут, в середині країни, – підкреслив Володимир Арешонков, уточнивши, що зарубіжні компанії при цьому мають можливість створювати виробничі потужності в Україні.
Богдан Луценко